Anapur Na míru – nejvyspělejší jídlo současnosti
Tento týden byl pro Anapur opravdu přelomový. Po více jak dvouleté dřině strávené výzkumy, programováním systému a testováním, jsme konečně mohli představit Anapur Na míru. Jde o světově naprosto unikátní systém, který vznikl u nás v Česku a posouvá zdravé stravování na úplně novou úroveň. Tak, jak se v digitálním věku sluší.
Nejde přitom o žádnou sci-fi laboratorní směs. Anapur je stále přírodní produkt. Technologie jsme ale maximálně vytěžili, abychom sestavili ideální recept na míru.
Napsal Štěpán Andrle, zakladatel Anapuru
Proč Anapur Na míru?
Už od začátku projektu Anapur jsme naráželi na jeden problém – každý z nás má jiné nutriční nároky a jedna univerzální verze zkrátka nemůže vyhovovat všem. Ano, nikdo se sice neotráví, když sní od deset kalorií více nebo méně, ale pokud má Anapur být nejvyspělejší strava současnosti, chceme kromě kvalitního složení brát ohled i na individuální potřeby.
Precizní zdravá výživa by tak měla sedět na míru každému z nás. Ať už sportujeme nebo se raději válíme, ať chceme nabrat svalovou hmotu, nebo shodit pár přebytečných kil.
V posledních letech jsem se proto setkal s řadou nutričních odborníků a intenzivně řešil, jak by vlastně Anapur na míru měl vypadat. Velkou výzvu to představuje také pro celý logistický proces, výrobu a poradit jsme si museli i s GDPR. Největším oříškem ale bylo, jak jednoduše získat objektivní informace pro sestavení individuálního Anapuru každému na míru.
Jak na to?
Do hry tak vstupují moderní technologie, konkrétně fenomén IoT (Internet of things)* – tedy zařízení napojená na síť, která sbírají a sdílejí data. Stále oblíbenější fitness náramky, jako například Fitbit, měří v reálném čase aktivitu uživatelů. I ty nejjednodušší dnes umí sledovat nachozené kroky, srdeční frekvenci a aktivitu. Z těchto dat pak s ohledem na cíle uživatele můžeme sestavit ideální nutriční profil. Víme, kolik kalorií přijmout, v jakém poměru by živiny měly být a jaká množství různých vitamínů a minerálů uživatel potřebuje.
A co s naměřenými daty?
Dle relevantních studií a posledních poznatků o výživě jsme vypracovali speciální algoritmus, který spočítá dostupná data, vzájemně je porovná, vykalibruje a navrhne optimální nutriční profil. Na vývoji algoritmu pracovali Jakub Hurych – lékař, z oboru Klinické mikrobiologie a výzkumu lidského mikrobiomu a Marek Kratochvíl – farmaceut, výzkumník a odborník na výživu (o samotném systému výpočtu a studiích se dočtete v dalším zápisu na blogu). Výsledný algoritmus tak umí pracovat s daty aktivity naměřenými v reálném čase. Pozná ta data, která jsou relevantní a vyloučí chybová data, dále zohlední tělesné vlastnosti uživatele (pohlaví, věk, váha, výška) a v neposlední řadě bere v potaz i jeho cíle (hubnout, nabrat hmotu, …).
A výsledek stojí za to
Nyní si tedy můžete jednoduše připojit svůj Fitbit náramek. V pár krocích ho synchronizovat se systémem Anapur Na míru a do minuty získáte směs namíchanou přesně na míru. Pokud nepoužíváte fitness náramky, potěší vás i možnost manuálního nastavení. Výsledek sice nebude tak přesný, jako z objektivně naměřených dat, ale i tak se maximálně přiblížíte své ideální variantě.
Vize do budoucna
Tento týden jsme dostali hromadu emailů a ohlasy jak od uživatelů, tak z odborných kruhů jsou přímo skvělé. V tuto chvíli jsme také v procesu patentování systému Anapuru Na míru, ale vývoj rozhodně není u konce.
Data jsou velmi cennými informacemi a pomáhají mapovat a lépe pochopit potřeby Anapuristů. Dle dostupných dat tak budeme systém vylepšovat. Zapojení uživatelé tak vlastně pomáhají sobě navzájem. V dlouhodobém horizontu bude možné dokonce i sledovat vliv na zdraví našich Anapuristů. Například to, jak se v čase zlepšil jejich BMI.
Anapur je hlavně o kvalitních surovinách a o jídle, které nám pomáhá žít zdravěji. K zájmu o zdraví rádi vedeme i všechny Anapuristy, a proto se chystáme odměňovat všechny ty, kteří se hýbou. Brzy tak nabídneme odměnu v podobě slevy všem, kteří nachodí se svým Fitbit náramkem alespoň 300.000 kroků měsíčně. 🙂
To je Anapur – technologicky nejvyspělejší jídlo současnosti.
* Více o IoT: https://cs.wikipedia.org/wiki/Internet_v%C4%9Bc%C3%AD