Složení
Z čeho se Anapur skládá?
V Anapuru najdete jen a pouze níže uvedené suroviny. Jsou šetrně sušené a drcené tak, aby si zachovaly co nejvíce ze svých přirozených vlastností. Žádné další látky není proto potřeba přidávat.
Všechny použité suroviny jsou GMO free. Geneticky modifikované suroviny nepoužíváme.
Anapur je veganské jídlo. Neobsahuje tedy žádné mléčné výrobky, ani maso.
Složení Anapur – generace III:
Oves, sója (bez genetické modifikace), sójový protein, mandle, řepa, karob*, konopná semínka*, kokos, mandlový protein, chia semínka, mák, himalájská sůl, vlašský ořech, rýžové otruby, chlorella*, lahůdkové droždí, výtažek z kořene čekanky, kopřiva, psyllium, camu camu*, mladá pšenice*, lucuma*, kořen maca*
* = Bio – pochází z kontrolované ekologické produkce
Alergeny: ořechy, sója, může obsahovat malé množství lepku
Výrobce Anapuru je registrován jako výrobce biopotravin s reg. číslem CZ-PR-010-01523-B
Mandle
Jsou skvělým zdrojem kvalitních tuků. Jejich obsah snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Mandle obsahují hlavně nenasycené tuky, ze kterých jsou bohatě zastoupeny zejména Omega-6 mastné kyseliny. Jsou bohaté na bílkoviny a jejich pravidelná konzumace působí blahodárně také na nervy. Bohatě zastoupeny jsou zde minerály hořčík, vápník, mangan a draslík. Z vitamínů je důležitý vysoký obsah vitamínu E. Mandle v sobě mají navíc i zdraví prospěšné polyfenoly a fytosteroly, které mj. preventivně působí proti kardiovaskulárním chorobám. Anapur obsahuje mandle nejčastěji původem z U.S.A.
Bio Camu camu
Je ovoce původem z deštných pralesů Jižní Ameriky. Plod Camu camu je v rostlinném světě největším „výrobcem” přírodního vitamínu C. Pro představu jeho obsah je v něm 30 – 60x vyšší než v pomerančích. Plody obsahují také vápník, draslík, železo, riboflavin, niacin, fosfor, některé aminokyseliny a flavonoidy – látky značně usnadňující absorpci vitamínu C organizmem. Díky těmto složkám jsou plody tohoto super ovoce antimutagenní, protivirové, protizánětlivé, antioxidační a antisklerotické. Působí proto velmi dobře na podporu imunity.
Řepa
Tato zdomácnělá surovina je skvělým zdrojem antioxidantů, jako například kyselina alfa-lipoová, pomáhá tak chránit náš organismus. Řepa je také bohatá na minerály, jako vápník, železo nebo hořčík. S řepou bylo provedeno mnoho experimentů, které dokázaly její pozitivní vliv mj. na snížení krevního tlaku, zvýšení sportovních výkonů nebo ochranu jater. Díky obsahu antioxidantu betaninu má řepa svou typickou výraznou barvu, která dává načervenalou barvu i samotnému Anapuru.
Oves
Obsahuje velmi kvalitní složené sacharidy, které se postupně uvolňují do těla a zajišťují tak stabilní přísun energie. Je bohatým zdrojem rozpustné vlákniny známé jako beta-glukan, která pomáhá trávení a pomáhá redukovat hladinu cholesterolu. Podle American Diabetes Association také pomáhá jeho konzumace snižovat riziko vzniku cukrovky typu 2. Je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, má mnoho vitamínů ze skupiny B a také minerálů jako mangan, fosfor, hořčík, zinek či měď. Tepelně upravený oves v Anapuru je celozrnný a pochází od tuzemského výrobce.
Bio Lucuma (Zlato Inků)
Je exotické ovoce pocházející z oblastí suchých údolí Andského pobřeží v Peru. Dnes je Lucuma mimořádně hodnocená pro své bohaté nutriční vlastnosti a nízký glykemický index. Plody Lucumy mají široké zastoupení živin, vysoký obsah beta-karotenu, vitamínu B3, draslíku, železa, vápníku, hořčíku, fosforu a dalších živin v přirozeném stavu. Lucuma slouží i jako zdravé a čistě přírodní sladidlo s obsahem vlákniny. Chutí mírně připomíná vanilkovou zmrzlinu.
Vlašský oříšek
Je skvělým zdrojem zdravých tuků. Silně zastoupeny jsou zejména Omega-3 mastné kyseliny, díky kterým se vlašákům přezdívá „brain nut“. Tyto zdravé tuky mají totiž velmi pozitivní vliv na činnost mozku, učení se a paměť. Doporučuje se také při redukčních dietách a má v sobě mj. minerály vápník, hořčík, zinek, železo, selen a vitamíny B1, B6, A, E a K.
Bio Karob
Karobový prášek je získáván z plodů stálezelené dřeviny Ceratonia Siliqua (Rohovník obecný) rostoucí ve Středomoří a je znám také jako svatojánský chléb. Plod karobu, hnědý jedlý lusk se suší a mele na jemný karobový prášek. Karob obsahuje 8% bílkovin a asi 46% sacharidů, vitamíny skupiny B, minerály – vápník, hořčík, draslík, a stopové prvky – železo, mangan, chrom, měď. Má třikrát vyšší obsah vápníku, o třetinu méně kalorií a sedmnáctkrát méně tuku, než kakao, ke kterému bývá přirovnáván. Karob je taktéž bohatým zdrojem vlákniny pektinu, který pomáhá při trávení a vylučování. Obsahuje také Fytoestrogen lignin, který pozitivně ovlivňuje imunitní systém.
Bio Kořen Maca
Rostlina Maca pochází z peruánských středních And. Jedná se o neskutečně odolnou rostlinu. Odolává vysokým výkyvům teplot, krupobití, suchu a prudkému slunci. Kořen Maca připomíná řepu. Jsou v něm koncentrované a dokonale zkomponované tyto výživné složky: má asi 11% bílkovin, a cca 70% tvoří uhlovodíky. V Mace je obsaženo i 20 různých mastných kyselin, 19 aminokyselin (z nichž osm aminokyselin patří mezi esenciální) a široká škála minerálů: vápník, železo, jód, draslík, mangan, měď, zinek, fosfor, hořčík, selen a ostatní stopové prvky. Také vitamíny C, vitamíny B1, B2, B3 a B6 a karoteny. Působí blahodárně na sexuální potenci u mužů a zabraňuje neplodnosti a chudokrevnosti
Bio Konopná semínka
Do jídelníčků mnoha národů patří už tisíce let. Významná jsou hlavně jako zdroj bílkovin s bohatou strukturou aminokyselin a jako zdroj nenasycených mastných kyselin. Kromě vitamínů jsou bohatá i na minerály, a to zejména na hořčík, železo, fosfor, draslík, vápník a zinek. Dle studií může mít konzumace konopných semínek také pozitivní vliv na prevenci srdečních chorob. Obsahu psychotropních látek se ale bát určitě nemusíte 🙂 .
Bio Mladá pšenice
Sklízí se těsně předtím, než se v ní začnou tvořit semínka, a proto neobsahuje lepek. Je skvělým zdrojem vitamínu A, C, E a K. Má také vysoký obsah vitaminu B12. Je bohatá na řadu aktivních enzymů, zejména pak důležitý enzym superoxiddismutázu, který přispívá z velké části schopnosti neutralizovat volné radikály a poskytovat buňkám ochranu. Výrazně zlepšuje metabolismus a urychluje spalování tuků. Mladá pšenice také brání překyselení organismu, zajišťuje celkovou acido-alkalickou rovnováhu. Dalším významným efektem je proces detoxikace organismu. Mladá pšenice má výrazně pozitivní působení na střevní peristaltiku a celý trávicí trakt.
Chia semínka
Z oblasti Střední a Jižní Ameriky pochází rostlina, jejíž semínka jsou skvělým zdrojem vlákniny s probiotickými účinky. Pomáhá tedy metabolismu. Semínka plná antioxidantů jsou navíc bohatá i na minerály a vitamíny.
Kokos
Kromě mnoha minerálů a vitamínů obsahuje 40 % vlákniny a je bohatý na bílkoviny. Prospěšné jsou ale hlavně unikátní mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem. Takzvané MCT tuky jsou může naše tělo přeměnit rovnou na energii. Zároveň prospívají krevnímu tlaku a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu.
Kopřiva
Má téměř pětkrát vyšší obsah kalcia než mléko. Obsahuje také velké množství dalších minerálů (Mg, K, P, Fe). Je bohatá na vitamín C, B, chlorofyl, kyselinu křemičitou, třísloviny, aminy – acetylcholin, histamin, serotonin, karotenoidy, vitamín B1, kyselinu pantothenovou (B6), glukokinidy a fytoncidní látky. Kopřiva snižuje hladinu krevního cukru, působí protizánětlivě, regeneruje pokožku a koriguje pocení a
prospěšně působí také na prostatu.
Mák
Tradiční lokální rostlina, kterou pěstovali naši předci už před stovkami let. Hlavní přínos je v obsahu vápníku. Obsahuje totiž desetkrát více vápníku než mléko. Je také bohatým zdrojem dalších minerálů, jako zinek nebo fosfor.
Rýžové otruby
Přestože se jedná o vedlejší produkt při zpracování rýže, jsou otruby výborným zdrojem thiaminu, riboflavinu, niacinu, minerálních látek a vlákniny. Dále také antioxidantů a fytosterolů. Mají nízký GI, jsou hypoalergenní, neobsahují lepek, významně zvyšují obsah vitaminů B a E. Jejich konzumace také snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.
Bio Chlorella
Je řasa doslova nabitá esenciálními vitamíny a minerály. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C, E, a K. Navíc je jedním z vzácných rostlinných zdrojů vitamínu D. Z minerálů je bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, železa, zinku i fosforu. Obsahuje esenciální aminokyseliny, chlorofyl a antioxidanty. Pěstuje se v čisté vodě, a proto je díky fotosyntéze schopna vyrábět unikátní růstový faktor, tzv. chlorellový růstový faktor (nukleotid-peptid CGF). Ten podporuje regeneraci tkání, dělení a růst buněk. Chlorella posiluje schopnost likvidovat cizorodé bakterie, má detoxikační účinky a má tak i pozitivní vliv na celkovou obranyschopnost lidského těla.
Výtažek z kořene čekanky
Kořen této tradiční evropské rostliny obsahuje prospěšné fruktoolichosacharidy. Ty slouží jako potrava pro bakterie v našich střevech a mají tak prebiotické účinky. Díky podpoře střevní mikroflóry tak výtažek z čekanky působí blahodárně na imunitu.
Psyllium (Jitrocel Indický)
Je důležitým doplňkem vlákniny. Příjem vlákniny je mezi českým obyvatelstvem dlouhodobě problém. Češi jedí přibližně dvakrát méně vlákniny, než by měli. Dostatečný obsah vlákniny v Anapuru je proto dosažen mj. i otrubami Jitrocele Indického. Vláknina je prospěšná pro trávení a pomáhá čistit střeva. Pomáhá tak preventivně působit proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Psyllium je také bohaté na železo, síru a vápník. Zároveň pomáhá snižovat pocit hladu.
Sója
Tato luštěnina (původem z Asie) je pro lidstvo klíčovou potravinou už několik tisíciletí. Je bohatá zejména na nenasycené tuky (obsahuje Omega-3 mastné kyseliny) a proteiny. Obsahuje širokou škálu aminokyselin, a proto je sójový protein často využíván také ve vrcholovém sportu. Obsahuje například čtyřnásobné množství argininu oproti syrovátce a vysoký podíl glutaminu, leucinu a BCAA. Z mikronutrientů je důležitý její obsah železa, hořčíku, draslíku, molybdenu, fosforu a vápníku. Kromě vysokého obsahu vlákniny je sója prospěšná i jako dobrý zdroj vitamínu K, kyseliny listové nebo vitamínu B2.
Lahůdkové droždí
Toto droždí je zbaveno kvasícího účinku. Je skvělým zdrojem B-komplex vitamínů (např. thiamin, riboflavin, niacin). Skládá se z 50% z bílkovin. Obsahuje minerální látky a stopové prvky – například chrom, který pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru. Dále nukleotidy nebo volné aminokyseliny. V lahůdkovém droždí je také obsažena neesenciální aminokyselina Glutamin, která má pozitivní vliv na paměť a učení.
Himálajská sůl
Získává se těžbou ze solných dolů v Pákistánu a je typická svou narůžovělou barvou. Tu má tato kamenitá sůl hlavně díky obsahu železa. Je však bohatá i na další minerály jako draslík a vápník. Příjem soli se obecně doporučuje (obzvlášť v ČR) omezovat. Její přiměřené množství je však nezbytné hlavně z důvodu obsahu Sodíku, který je velmi důležitým elektrolytem a pomáhá tak přenosu elektrických signálů v našem těle. Jde o jedinou surovinu ne rostlinného původu, kterou v Anapuru najdete.