Anaur

0 Košík

Co dál přidat do AnaPuru?

Přidáno : 2015-11-27
Dostávám od vás mnoho dotazů a tipů a jsem moc rád, že jsou AnaPuristi a čtenáři blogu tak inovativní. Recept se vždy dá nějak vylepšit, a co se týče zdravých potravin, je opravdu z čeho vybírat.
AnaPur je tedy už nyní „soylentovou“ alternativou jídla s nejpestřejším složením a je jisté, že se i v budoucnu bude recept skládat z několika desítek zdravých rostlinných surovin tak, abychom dosáhli nejpestřejšího shakeu, a zároveň měla každá surovina svůj smysl a význam.
V poslední době jsem experimentoval a ochutnával spolu s AnaPuristy různé variace receptu, z nichž spousta pokusů byla slepou uličkou, hlavně z hlediska chuti (například přidání anýzu do koktejlu, to opravdu nezkoušejte 🙂 ), ale některé stojí za úvahu. Které suroviny se tedy dostaly až do finále?
.

Pohanka

Tradiční surovina, která se do Evropy dostala „díky“ nájezdům pohanů, kteří ji zde rozšířili už před několika tisíci lety. Nutričně je velmi zajímavá, zejména pro charakter sacharidů, kterých má přes 70%. Vitamínů a minerálů má také požehnaně, takže proč ji nezkusit?
Koupil jsem tedy Bio pohanku a zkoušel, jestli se to dá. Nebudu lhát, příliš mi nechutná. Oříšková chuť je taková křídová a dlouho se drží v ústech. Konzistence taky nic moc. Přimíchaná do AnaPuru, kdy nahrazuje část ovsa, ale poznat příliš není, takže to vypadá nadějně. Zdroj sacharidů by totiž byl zase o něco rozmanitější. Pohanka je bezlepková, což je taky super a navíc má i spoustu příznivých účinků na zdraví. Působí protizánětlivě, pomáhá snižovat cholesterol v krvi, chrání nervové buňky, pomáhá předcházet cukrovce atd., atd. Takže důvodů pro je opravdu mnoho a pokud vás zajímají detaily, doporučuji si pročíst vědeckou studii níže.
.
Pohanku tedy v nejbližší době začnu do AnaPuru přidávat, jakmile se podaří najít optimální množství, kdy pohanka není příliš cítit, ale zároveň jí je dost na to, aby se mohly projevit její blahodárné účinky.
 .
Buckwheat in AnaPur
Rozemletá pohanková semínka jsou nadějným kandidátem na jednu z nových přísad AnaPuru

 

Konopný protein

Rostlinný protein s vysokou výživovou hodnotou, který už se pomalu zbavil stigmatu spojování s proslulou rostlinou v rukou zmateného Macháčka, je v mém hledáčku už dlouho. Vyznačuje se vysokou stravitelností, neobsahuje lepek ani alergeny, je RAW a Bio (pokud víte, kde shánět) a má velmi pěkný profil aminokyselin. Více se dozvíte ve studii níže.
Narazil jsem ale na obdobný problém. Jeho chuť nijak nevyniká a cena je taky mnohem, mnohem vyšší než u široce využívaného sójového proteinu. Opět tedy pokračuje chuťové testování a věřím, že se podaří najít přijatelný kompromis, aby bylo možné konopný protein zařadit do receptu, a zároveň byl výsledek poživatelný.
RAW konopný protein se získává mechanicky a zastudena z konopných semínek
RAW konopný protein se získává mechanicky a zastudena z konopných semínek

 

Oves – mouka nebo vločky?

Oves je klíčovým zdrojem sacharidů a AnaPur se bez něj neobejde. V jaké formě ale přidávat oves do koktejlu, aby byly jeho výživové hodnoty co nejvyšší, a zároveň byl co nejlépe stravitelný? Ovesné vločky rozemleté na mouku chutnají nasládle a celkem příjemně. Je ale trochu problém, že natural vločky (tj. nijak neupravené tepelně) se usazují na dně sklenice a měly by se déle louhovat, aby se daly lehce strávit. Kdo na to ale má mít čas, že? Takže druhou variantou je mouka upravená párou. Díky této úpravě se řetězce ve škrobech rozbijí a oves je tak snáze stravitelný. Také vody do sebe natáhne díky této úpravě více. Jak ale zřejmě tušíte, tepelná úprava připraví oves o řadu vitamínů a jeho chuť je více hořká. Bude tedy na vás AnaPuristech, která forma si nakonec najde místo v koktejlu. Zatím probíhá testování a vše hraje do karet spíše natural vločkám, tak uvidíme.
I nadále budu rád za jakékoliv vaše podnětné postřehy, které můžete směřovat na info@anapur.eu a pokud budete chtít AnaPur vyzkoušet, mrkněte na e-shop.